Druk offsetowy: Precyzyjny obraz na Papierze

Nomar K Branżowe K Druk offsetowy: Precyzyjny obraz na Papierze

lis 20, 2023 | Branżowe

Druk offsetowy to jedna z najbardziej zaawansowanych technik drukarskich, która od dziesięcioleci z powodzeniem służy przemysłowi poligraficznemu. Ten proces, oparty na zasadzie odrzutowego przyciągania farby i oleju, umożliwia precyzyjne i masowe reprodukowanie grafiki na papierze. Jest to technologia, która zrewolucjonizowała przemysł drukarski, oferując doskonałą jakość i efektywność produkcji.

Historia druku offsetowego

Druk offsetowy, choć obecnie uznawany za jedną z najbardziej zaawansowanych technik drukarskich, ma swoje korzenie w XIX wieku. Jego ewolucja wiąże się z kilkoma kluczowymi momentami historycznymi.

Początki druku offsetowego sięgają lat 70. XIX wieku, kiedy to francuski drukarz Firmin Gillot zaczął eksperymentować z technikami przenoszenia obrazu za pomocą cylindra. Jego wynalazki stanowiły fundamenty dla późniejszych rozwojów w dziedzinie druku.

W latach 1903-1904 niemiecki inżynier Ira Washington Rubel oraz jego brat Clarence Rubel wprowadzili kluczowe udoskonalenia do procesu druku offsetowego. Zastosowanie gumowej powłoki na cylindrze przenoszącym było przełomem, umożliwiając bardziej precyzyjne i skuteczne przenoszenie obrazu na papier.

Po pierwszej wojnie światowej technologia druku offsetowego zyskała na popularności, a przemysł zaczął się dynamicznie rozwijać. Wprowadzenie masowych produkcji gazet, czasopism i innych publikacji umożliwiło dalszy rozwój tej metody druku.

W latach 50. i 60. XX wieku druk offsetowy zaczął zdobywać uznanie również w dziedzinie kolorowego druku. Wprowadzenie technologii separacji kolorów umożliwiło precyzyjne drukowanie wielobarwnych obrazów, co znacznie poszerzyło zastosowanie tej techniki.

Wraz z postępem technologii cyfrowej, druk offsetowy również ewoluował. Wprowadzenie komputerów, programów do projektowania grafiki oraz nowoczesnych maszyn drukarskich sprawiło, że proces stał się bardziej precyzyjny, szybszy i bardziej efektywny. Dzisiaj druk offsetowy jest jednym z najczęściej stosowanych sposobów masowego druku, zachowując jednocześnie swoją pozycję jako technologia oferująca wysoką jakość druku przy dużych nakładach.

Jak działa druk offsetowy?

Podstawową zasadą druku offsetowego jest odrzutowy charakter farby i oleju na specjalnej formie, potocznie zwanej blachą offesetową. Proces ten polega na przenoszeniu obrazu z płyty drukowej na cylindry przenoszące, a następnie na papier. Główne elementy tego systemu to płyta drukowa, cylindry przenoszące, jednostka farbowa i jednostka nawilżająca.

Płyta drukowa

Na początku procesu na płycie drukowej nanoszony jest obraz z użyciem światła UV. Ta płyta jest zazwyczaj wykonana z aluminium, co pozwala na jej łatwe przygotowanie do druku.

Cylindry przenoszące

Płyta drukowa jest następnie przytwierdzana do cylindra przenoszącego, który ma właściwość przyciągania oleju, ale odrzutu farby. Dzięki temu farba offsetowa przyciąga się tylko do obszarów z obrazem na płycie.

Jednostka farbowa

Cylindry przenoszące zanurzane są w jednostce farbującej, gdzie farba przyciąga się do obszarów z obrazem na płycie. Jednocześnie obszary bez obrazu pozostają czyste.

Jednostka nawilżająca

Cylindry przenoszące przemieszczają się następnie przez jednostkę nawilżającą, gdzie obszary niepokryte obrazem są nawilżane wodą. Woda odpycha farbę, pozostawiając jedynie te obszary, które mają być zadrukowane.

Przenoszenie na papier

Cylindry przenoszące przenoszą teraz obraz na papier, a następnie papier przechodzi przez suszarkę, gdzie farba jest utrwalana.

Galeria drukarek offsetowych

Jak widać na zdjęciach ta technika jest bardzie zaawansowana niż przykładowo sitodruk i wymaga bardzie specjalistycznego sprzetu oraz wykfalifikowanej obsługi.

Zalety druku offsetowego

Druk offsetowy ma kilka istotnych zalet, które sprawiają, że jest on powszechnie stosowany w druku masowym. Poniżej możesz zaponać się plusami tej metody.

Wysoka jakość

Druk offsetowy zapewnia doskonałą jakość obrazu, szczególnie w przypadku skomplikowanych grafik i tekstu.

Efektywność kosztowa

Druk offsetowy jest ekonomiczny przy dużych nakładach, dzięki szybkości produkcji i stosunkowo niskim kosztom materiałów eksploatacyjnych.

Uniwersalność

Ta technika jest stosowana do druku na różnych rodzajach papieru, kartonu, tekturze i innych materiałach.

Trwałość druku

Obrazy drukowane offsetowo są odporne na zużycie i wytrzymują długi okres czasu.

Druku na dużych formatach

Druk offsetowy jest skalowalny, co pozwala na produkcję dużych formatów, co jest kluczowe w przypadku plakatów, ulotek i innych reklam.

Jesteś zainteresowany współpracą z nami?

Przejdź do zakładki kontakt albo

Podsumowanie

Druk offsetowy, rozwijając się na przestrzeni lat, pozostaje niezwykle istotnym elementem przemysłu poligraficznego. Jego historyczne korzenie stanowią fundament dla nowoczesnych, zaawansowanych procesów, które obecnie umożliwiają produkcję materiałów drukowanych na skalę masową. Zdolność do precyzyjnego przenoszenia obrazu na papier, wysoka jakość oraz efektywność kosztowa sprawiają, że pozostaje on popularnym wyborem dla drukarni i firm produkcyjnych na całym świecie.

Ostatnie wpisy

Druk cyfrowy: Rewolucja w Świecie Druku

Druk cyfrowy: Rewolucja w Świecie Druku

Wraz z dynamicznym rozwojem technologicznym w XXI wieku, przemysł druku doświadczył znaczących zmian, które przeniosły tę dziedzinę na zupełnie nowy poziom. Jedną z najbardziej rewolucyjnych innowacji w tej dziedzinie jest druk cyfrowy. Ten nowoczesny proces druku wywarł ogromny wpływ na wiele branż, oferując szybkość, elastyczność i wysoką jakość, co sprawiło, że stał się nieodłącznym elementem współczesnej produkcji poligraficznej.

czytaj dalej
Paleta CMYK jako podstawa druku

Paleta CMYK jako podstawa druku

Paleta CMYK jest nieodłączną częścią przemysłu drukarskiego i graficznego od wielu dziesięcioleci. Jej historia sięga czasów, gdy drukowanie kolorów stało się normą, a potrzeba skutecznego zarządzania kolorami była niezbędna dla przemysłu. W dzisiejszym artykule dowiemy się więcej na temat tej palety kolorów.

czytaj dalej
Poligrafia: Sztuka wielowymiarowej komunikacji

Poligrafia: Sztuka wielowymiarowej komunikacji

Poligrafia, znana również jako przemysł poligraficzny, jest dziedziną zajmującą się drukiem i reprodukcją wielu egzemplarzy jednego wzoru. To obszerne pole obejmuje różnorodne technologie i procesy, od tradycyjnych metod druku po nowoczesne technologie cyfrowe. Poligrafia jest kluczowym elementem w produkcji druków, od prostych ulotek po skomplikowane opakowania, a także wytwarzanie gazet, książek i wielu innych materiałów.

czytaj dalej