Kalkomania – Sztuka Przeniesiona na Powierzchnię

Nomar K Branżowe K Kalkomania – Sztuka Przeniesiona na Powierzchnię

wrz 26, 2023 | Branżowe

Kalkomania to fascynujący i nieco zapomniany sposób tworzenia sztuki, który powstał w XIX wieku i do dziś pozostaje inspiracją dla wielu artystów i miłośników rękodzieła. Chociaż może wydawać się to nieco archaiczne w erze cyfrowej sztuki i druku, nadal ma swoje miejsce w świecie twórczości artystycznej i nie tylko. W tym artykule odkryjemy, czym jest kalkomania, jej historię oraz współczesne zastosowania.

Historia Kalkomanii

Pojęcie kalkomanii wywodzi się od greckiego słowa „kalkos,” które oznacza „piękną rzecz” lub „ozdobę,” i „mania,” co oznacza „obsesję” lub „miłość.” Kalkomania jest techniką, która polega na przenoszeniu ilustracji, wzorów lub obrazów na różne powierzchnie za pomocą specjalnych materiałów. Technika ta stała się popularna w Europie w XIX wieku, a szczególnie w Wielkiej Brytanii i Francji.

Najwcześniejsze przykłady kalkomanii polegały na wykorzystaniu kolorowych ilustracji w gazetach i czasopismach oraz przenoszeniu ich na drewniane meble, pudełka, obrusy i inne przedmioty gospodarstwa domowego. Prosta technika kalkomanii polegała na moczeniu papieru w wodzie, a następnie z niego uwalnia się ilustracja, która jest nakładana na wybranej powierzchni. W rezultacie uzyskiwano efekt podobny do ręcznie malowanych zdobień. W późniejszym czasie zaczęto ją wypalać na szkle lub porcelanie.

Proces Kalkomanii

Chociaż może wydawać się prosta, to wymaga pewnej wprawy i cierpliwości. Oto ogólny proces tworzenia kalkomanii:

Wybór ilustracji

Artysta lub twórca wybiera ilustrację, wzór lub obraz do przeniesienia na wybraną powierzchnię. Może to być ręcznie narysowany obraz, wydrukowany materiał lub koperta z pocztówki.

Przygotowanie powierzchni

Powierzchnia, na którą ma być przeniesiony wzór, jest odpowiednio przygotowywana. Jeśli to drewno lub inny materiał, może być konieczne jego szlifowanie i malowanie na biało.

Przygotowanie ilustracji

Wydrukowany wzór jest następnie pokryty specjalnym lakierem, który ma za zadanie przenieść wzór na określoną powierzchnię.

Moczenie ilustracji

Ilustracja jest moczone w wodzie około minuty, aby odłączyć ją od papieru i nałożyć na wybraną powierzchnię.

Przenoszenie ilustracji

Mokra ilustracja jest delikatnie przenoszona na wybraną powierzchnię i starannie wygładzana, aby usunąć wszelkie pęcherzyki powietrza i nadmiar wody.

Suszenie i utrwalanie

Po umieszczeniu ilustracji na powierzchni, pozostawiamy ją do wyschnięcia. Następnie można na nią nałożyć lakier lub inny utrwalacz, aby chronić i utrwalić wzór. A wzory nałożone na szkło lub porcelanę są wypalane w wysokich temperaturach.

Współczesne Zastosowania Kalkomanii

Chociaż kalkomania jest techniką, która wydaje się być przestarzała w dobie komputeryzacji i druku cyfrowego, wciąż ma swoje miejsce w dzisiejszym świecie sztuki i rękodzieła ale również reklamy. Niektórzy artyści używają jej jako formy ekspresji artystycznej, łącząc tradycyjne techniki z nowoczesnymi inspiracjami.

Ponadto, istnieją firmy specjalizujące się w produkcji kalkomanii, takie jak Nomar, które oferują szeroki zakres usług związanych z tą techniką. Osoby i firmy poszukujące oryginalnych i unikalnych ozdób na meble, pudełka, ramki i inne przedmioty często sięgają po tę technikę, aby dodać im charakteru i indywidualnego stylu.W ofercie naszej firmy znajdują się:

Kalkomania na szkło lub porcelanę

To doskonały sposób na personalizację szklanych naczyń, wazonów i innych przedmiotów. Kalkomania na szkle pozwala na stworzenie unikalnych wzorów i dekoracji, które nadadzą Twoim przedmiotom wyjątkowy charakter. Może być również stosowana na ceramikę i porcelanę. Dzięki temu możesz stworzyć spersonalizowane talerze, szklanki czy inne elementy zastawy stołowej, które będą przyciągać uwagę swoją oryginalnością.

Kalkomania nisko wypałowa

Ta technika jest idealna do przenoszenia wzorów na naczynia, które wymagają niższej temperatury wypału, jak na przykład figurki, wazony czy kubki.

Kalkomania bez wypałowa

Jeśli nie chcesz używać wysokich temperatur do utrwalenia wzorów, kalkomania bez wypałowa jest świetną alternatywą. Możesz ją stosować na powierzchniach mniej trwałych jak drewno, plastik czy świece woskowe, bez ryzyka uszkodzenia materiału.

Kalkomania modelarska

Dla miłośników modelarstwa, kalkomania może być używana do ozdabiania modeli, samolotów, czy okrętów, dodając im realistyczne detale i kolory.

Kalkomania na woblery

Wędkarze również mogą znaleźć zastosowanie kalkomanii. Kalkomania na woblery pozwala na stworzenie atrakcyjnych i realistycznych wzorów, które przyciągają ryby.

Galeria przykładowych realizacji

Podsumowanie

Kalkomania to piękna i tradycyjna technika tworzenia sztuki, która ma swoje korzenie w XIX wieku, ale wciąż przyciąga miłośników rękodzieła i artystów. Proces przenoszenia ilustracji na różne powierzchnie za pomocą specjalnych materiałów może być zarówno satysfakcjonujący, jak i twórczy. Dla tych, którzy szukają nowych sposobów wyrażania swojej kreatywności, reklamy własnej firmy, kalkomania stanowi fascynującą alternatywę w dzisiejszym cyfrowym świecie sztuki.

Kalkomania to wszechstronna technika, która może być dostosowana do różnych potrzeb i zastosowań. Dzięki firmom takim jak Nomar, która oferuje szeroki wybór usług związanych z kalkomanią, ta tradycyjna technika nadal ma wiele do zaoferowania w dzisiejszym świecie sztuki i rzemiosła. Niezależnie od tego, czy jesteś artystą, który poszukuje nowych sposobów wyrażenia swojej kreatywności, czy firmą, która chce spersonalizować przedmioty codziennego użytku, w celach reklamowych, kalkomania może być ciekawą i unikalną opcją.

Ostatnie wpisy

Paleta CMYK jako podstawa druku

Paleta CMYK jako podstawa druku

Paleta CMYK jest nieodłączną częścią przemysłu drukarskiego i graficznego od wielu dziesięcioleci. Jej historia sięga czasów, gdy drukowanie kolorów stało się normą, a potrzeba skutecznego zarządzania kolorami była niezbędna dla przemysłu. W dzisiejszym artykule dowiemy się więcej na temat tej palety kolorów.

czytaj dalej
Poligrafia: Sztuka wielowymiarowej komunikacji

Poligrafia: Sztuka wielowymiarowej komunikacji

Poligrafia, znana również jako przemysł poligraficzny, jest dziedziną zajmującą się drukiem i reprodukcją wielu egzemplarzy jednego wzoru. To obszerne pole obejmuje różnorodne technologie i procesy, od tradycyjnych metod druku po nowoczesne technologie cyfrowe. Poligrafia jest kluczowym elementem w produkcji druków, od prostych ulotek po skomplikowane opakowania, a także wytwarzanie gazet, książek i wielu innych materiałów.

czytaj dalej
Naklejki: Mała Sztuka Wielkiego Świata

Naklejki: Mała Sztuka Wielkiego Świata

Naklejki, to małe kawałki klejącego papieru, z różnymi wzorami, kształtami, kolorami oraz informacjami, towarzyszą nam na co dzień, choć często przypisujemy im jedynie funkcję ozdobną. Jednak w świecie kreatywności, samorozwoju i sztuki, odgrywają znacznie ważniejszą rolę. Dlaczego zatem warto przyjrzeć się im z bliższej perspektywy?

czytaj dalej